فرم ارزیابی نوروفیدبک والدین
2014-01-19
آزمون های ارزیابی رانندگان
2014-07-04

 

ادراک و واکنش کودک نسبت به محیط به پردازش حسی او بستگی دارد. کودک از طریق اندام های حسی خود مانند چشم، گوش، پوست اطلاعات را دریافت و آنها را پردازش می کند. برای مثال کودک ممکن است صدایی را بلند، کودکی دیگر طبیعی و کودک سوم آن صدا را آهسته و آرام احساس کند و به دنبال احساس و پردازش صدا واکنش های متفاوتی از خود بروز دهند. کودک اول ممکن است گوش های خود را با دست بگیرد، عصبانی شود و داد فریاد بزند و یا بترسد و فرار کند و از همه مهم تر تمرکز و آرامش او به هم بخورد. کودک دوم ممکن است از آن صدا لذت ببرد و با آن صدا به آرامش و تمرکز برسد. کودک سوم برای شنیدن آن صدا را مجبور شود آن را افزایش دهد.

 

کودک برای انجام فعالیت های خود نیاز به سطح مناسبی از پردازش حسي دارد. اگر پردازش حسی بالا باشد کودک، تحریک پذیر و حساس، بيش از حد نگران ، عصباني، خارج از كنترل، برانگيختگه است و در تمركز مشکل دارد.

اگر پردازش حسی پایین باشد کودک، کند، خواب آلوده، بي حال، تنبل و تمركزش پایین است.

اگر پردازش حسی طبیعی باشد کودک، آرام، هشيار، متمركز و آماده براي بازي و يادگيري است.

سبک و نوع پردازش حسی عامل مهمی در در رشد ویژگی های شخصیتی مانند برون گرایی، هیجان پذیری است.

بیماری هایی مانند پیش فعالی، آتیسم، اسکیزوفرنی، وسواس، اختلالات خواب با پردازش حسی بالا و بیماری هایی مانند، کمرویی، ترس، اضطراب، افسردگی، استرس ادراک شده، سلامت روانی کمتر و اختلال شخصیت اجتنابی با پردازش حسی پایین ارتباط دارد. از طرف دیگر اختلالات یادگیری با پردازش های حسی بالا و پایین مرتبط است.

کودکی که مشکلات پردازش حسی دارد، در مدرسه با مشکلاتی مانند حساسیت به صدا، شلوغی و ازدحام، درخشندگی نور، تماس های بدنی و تصاویر و کلمات کتاب ها مواجه می شود که عامل مهمی در مشکلات یادگیری است.

خدمات روانشناسی و مشاوره پیوند اولین مرکز تخصصی نوروفیدبک، بیوفیدبک و توانمندسازی انسان با برخورداری از نرم افزار جامع پردازش حسی در مقاطع سنی، تولد تا 6 ماهگی، 7 ماهگی تا 3 سالگی، 3 تا 11 سالگی، نوجوانی و بزرگسالی تمام پردازش های حسی را در حواس بینایی، شنوایی، لامسه، بویایی، چشایی، حرکتی، حس عمقی و سنگینی بررسی می کند.

مراحل ارزیابی پردازش حسی:

1- دریافت و تکمیل پرسشنامه توسط والدین، معلم، مراقب کودک و یا توسط فرد؛

2- ورود اطلاعات از پرسشنامه به نرم افزار؛

3- تحلیل پردازش حسی بوسیله نرم افزار

4- توضیح نتایج به مراجعین که شامل نتایج و برنامه مداخله ای احتمالی.

در صورتیکه مشکلی در پردازش حسی کودکان وجود داشته باشد، نرم افزار برنامه درمانی و مداخله ای را در اختیار درمانگر و والدین قرار می دهد که این برنامه شامل کاهش و یا افزایش تحریک حسی می باشد.

با استفاده از اطلاعات نرم افزار پردازش حسی ضمن شناسایی نوزادان و کودکان مشکل دار می توان از بروز و شدت یافتن بسیاری از احتلالات کودکان از سنین پایین پیشگیری کرد و ضمن کاهش هزینه های درمانی از درد و رنج کودکان و خانواده کاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه