نوروفیدبک
2013-07-29
بازتوانی شناختی
2013-07-29

بیوفیدبک راه تازه ای را بین شخص و فعالیت های بدنی او ایجاد می کند. زمانی که فرد از فعالیت های بدنی و فیژیولوژیکی خود آگاهی بدست آورد می تواند این فعالیت ها را کنترل و تعدیل کند. در بیوفیدبک فرد دمای بدن، ضربان قلب، فشارخون، تنش عضلانی، میزان تعرق را از طریق دستگاه می بیند و سپس آنها را کنترل و تنظیم می کند.

 

انواع بیوفیدبک
1- بيوفيدبک برق نگاري ماهيچه ای که تنش ماهيچه اي  و عضلات را نشان می دهد و از آن در درمان سردرد، میگرن، تیک، لکنت زبان، دندان قروچه و کاهش استرس استفادهمی کنند.

2- بيوفيدبک حرارتی مبتنی بر اندازگیری دمای پوست و گردش خون محیطی است. بيوفيدبک حرارتی به بدن میآموزد که چطور به وضعيت آرامش برگردد و استرس را کنترل کند. از آن در درمان میگرن، بیماری ریناد و اضطراب استفاده کرد.

3- بیوفیدبک پاسخ گالوانيک پوست مبتنی بر اندازه گیری مقاومت الکتریکی پوست  است. برای مثال استرس سبب افزايش فعاليت اين غدد مي شود و در چنين شرايطی  دستها سرد و مرطوب می شوند. از این بیوفیدبک برای مدیریت استرس استفاده  می شود.

4- بیوفیدبک تنفس که میزان تنفس را نشان می دهد و به فرد کمک می کند آرام و  عمیق نفس بکشد و تنفس خود را تنظیم کند. از آن در کاهش فشار روانی، درمان اضطراب امتحانی، لکنت زبان شدید و آرمیدگی استفاده می شود.

5- بیوفیدبک ضربان قلب. این بیوفیدبک به فرد کمک می کند تا ضربان قلب خودرا مشاهده و تنظیم کند و از آن در درمان طیف وسیعی از اختلالات روانی استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه